web gympllu

Šakalí podzim Šelmy mění srst (13.11.2004)

Pozor - čerstvější příspěvky jsou netradičně nahoře

01.11.2004
Naše výprava na Zbiroh (tedy samozřejmě ve skutečnosti do Skryjí!! - sraz 13.11.04 v 9:30 ve Skryjích) bude mít nejen svou vědecko-technickou část, ale i vědecko-biologickou!! Jannina Myš se pokusí vyčmuchat cestou nějakou zachovalou kostru prehistorického Lachtana Obrovského, který byl SSAVCEM a tím byl i vzdáleným předkem gymplů (neboť i gymplové jsou SSAVCI!!). Šlo o roztomilé zvíře, potápějící se v teplém dávném moři, žralo to korýše (prehistorické) a netušilo, že po smrti se jeho kosterní pozůstatky zachovají (možná částečně zkamení) a Jannina Myš je objeví a tím nám ještě po těch dlouhých letech udělá RADOST!!! Samozřejmě se nezachováme jako novodobí barbaři, jeho tělo neumístíme do vitríny v muzeu nýbrž po vyfocení se s ním ho necháme v klidu a míru v zemi!!!
22.09.2004
Každá vědecká výprava, má-li býti úspěšná, si vyžaduje podrobný vědecký výzkum uskutečněný před samotnou akcí. Výprava na Zbiroh (teda do Skryjí) není vyjímkou. Obětavý vědecký pracovník J.C. vyzkoumal, že na Týřově není žádná chodba plná fotonů, nýbrž pravý  bergfrit - okrouhlá - nejčastěji v Čechách - nebo čtverhranná a zřídka polygonální útočištná hlavní věž. Přístup do věže je  zpravidla až v úrovni prvního patra a věž se tak stávala posledním útočištěm obránců a obyvatel hradu. V dobách míru mohla být věž využita jako vězení - hladomorna nebo jako skladovací prostory. Hrad mohl mít jeden bergfrit (zpravidla malé nebo jednoduché šlechtické hrady), ale i více.
Tímto objevem prokázal J.C. nebývalé služby stále živé gymplí myšlence a v případě úspěšného završení fotonového a sekrečního pokusu bude jeho jméno vyryto do Týřovské zeminy na věčnou paměť.
21.09.2004
Nejvyšší Gremium odsouhlasilo doprovodný vědecký program, který bude proveden na vrcholu Týřov v temné chodbě zříceniny:
Budeme ověřovat teorii relativity - gympl A vyšle v temném prostoru (ve věži kterou tam zajistil obětavý cingr) paprsek baterky směrem východním a SOUČASNĚ gympl B vyšle záblesk z  baterky směrem západním tak, aby se oba světelné paprsky STŘETLY uprostřed temnoty. No a každý paprsek poletí rychlostí 300 000 km/sec a naším úkolem bude zjistit, jaká je VZÁJEMNá rychlost paprsků. Pokuď má Einstein pravdu, nebude to rychlost 300+300=600000 km/sec ale pouze 300000km/sec. No a gympl C bude sedět na bobku POD dráhama a bude sledovat KAM se ta zbylá rychlost v tý tmě tmoucí vrtla!!!
Zároveň druhá skupina gymplů (D a F) bude vědecky ověřovat: statistické vlastnosti relativistických mionů na styku sekrečních kultur dvou nepříbuzných buněk in vivo.
17.09.2004
Čas letí a nápad střídá nápad, se svým nápadem přispěl obětavý virtuální Cingr - jím navržená trasa je natolik zajímavá, že jí tímto nadřazuji nad původní Dádovu, akorát Cingrův dlouhý e-mail krátím na snesitelné minimum, původní verze bude pro zvídavé badatele dostupná v zakopaném trezoru:

Trasa bude nebezpečná, dramatická, s několikerým převýšením, plná poučení, gympllích památek a relikvií. Start bude ve Skryjích u parkoviště u kostela 13.11.2004 v 9:30. Trasa vede směrem severovýchodním k řece Berounce. Nad Skryjským mostem (2) se cesta prudce svažuje a vede místy, kde jsme s Kájou Petrem těžili trilobity. U Skryjského mostu se dáme po proudu řeky Berounky, po jejím pravém břehu a napravo budeme míjet domek spisovatele Jiřího Marka, který zde údajně po realizaci televizního seriálu podle jeho „Hříšných lidí města Pražského“ dle svých slov (reagoval tak na dotazy závistivců „... co s TOLIKA penězi dělá?!“) stříhal čerstvě nabyté, na tu dobu obrovské množství stokorun na proužky a silážoval. Brzy narazíme v Luhu, kde jednou rybařil se svými bratry spisovatel Ota Pavel, jak to popsal v jedné z povídek v knížce „Jak jsem potkal ryby“, na žlutou značku a po ní se vydáme „Kozí stezkou“, úzkou to cestičkou vinoucí se po strmém břehu kopce Vosníku nad řekou, k ústí Úpořského potoka, nad kterým se nachází na okraji přírodní rezervace Týřov, cíl naší cesty, místo, kde až do své smrti trávil profesor Pinkas každé prázdniny při archeologickém průzkumu zřícenin hradu téhož jména. My zde tradičně zakopeme relikvii.

Tato trasa navíc (pokud bychom se ovšem nerozhodli, jako kdysi vesničané, trávit v lesích několik let), nabízí možnost návratu od Skryjského mostu (2) (po náročném zpětném absolvování „Kozí stezky“), pohodlnou (především pro naše čtyřnohé kamarády) a bezpečnou (protože nikoli po silnici) cestu po pravém břehu Berounky, až ke Skryjské skále a odtud opět pohodlnou širokou cestou vzhůru do Skryjí.

Závěrečnou hospodu pak lze absolvovat přímo ve Skryjích, u pana Šindlera, pár desítek metrů od parkoviště (1)

 

SKRYJE, obec (332 m, 204 obyv.) 10 km jz. od Křivoklátu, na pravém břehu Berounky. V okolí řada rekr. objektů. - Připomínány r. 1229. Roku 1416 tvrz, od r. 1460 náležely pánům z Ensidle, držitelům Týřova. V r. 1642 leželo na pastvi 16 pluků - Švédové i císařští, lidé zůstávali v lesích. Pův. gotický kostel sv. Michala připomínán r. 1352 jako farní. Dnešní barokní podoba z r. 1712, opravován r. 1839. - Několik roubených domů. V okolí objevil Joachim Barrande r. 1833 (busta u školy) otisky kambrické fauny (trilobiti) V budově MNV Památník Joachima Barranda, sbírky staršího českého paleozoika (např. trilobiti). Koupání v Berounce.

 

TÝŘOV, přír. rezervace (419,33ha), lesnicky nejcennější lokalita centrální části CHKO Křivoklátsko. Obsahuje téměř všechny lesní typy zastoupené v CHKO. Toto území vytváří základ genobanky křivoklátských dřevin. V záp. části pod vrchem Vosníkem lokalita s výskytem tisu. Přístupná pouze záp. část po Žl 93.

TÝŘOV. zříceniny hradu (320 m) na ostrožně soutoku Úpořského potoka s Berounkou 9 km jz. od Křivoklátu. Postaven před r. 1249. Roku 1249 zde zajat kralevic Přemysl (Otakar II.) svým otcem Václavem I., v l. 1315-1316 zde vězněn Jindřich z Lipé. V období husitských válek byl hrad pevnou oporou katolické strany. Roku 1574 se Týřov uvádí jako pustý. Vlastní hrad byl dělen na 2 části: užší horní a širší dolní hrad. Dolní část byla opevněna hradbou a flankovacími věžemi. Mezi 2 flankovací věže byla vložena čtverhranná věžovitá brána. Tento typ hradů francouzského kastelu umožňoval nevídanou obrannou schopnost hradu.

K hradu se vztahuje děj románu Ludmily Vaňkové První muž království, který se odehrává na poč. 14. stol. a jehož hlavní postavou je Jindřich z Lipé.

Ze zříceniny výhled do údolí Berounky.

Pod hradem zbytky mlýna.

 

Ze zříceniny Týřova je malebný výhled na řeku Berounku vinoucí se údolím kolem kopce Vosníku, na obec Týřovice, na protilehlém břehu, kde v bývalé hospodě, kterou koupil a každé léto v ní trávil spisovatel Miroslav Ivanov, který údajně o tom našel doklad, nejméně jednou přespal Karel Hynek Mácha se svými přáteli, a na chatovou rekreační oblast pod Týřovicemi, kde měl svůj letní ateliér akademický malíř Karel Souček:

 

TÝŘOVlCE, ves (324 m, 54 obyv., MNV Hřebečníky) 9 km jz. od Křivoklátu, na levém břehu Berounky, proti zřícenině hradu Týřova a Týřovickým skalám. První zmínky o vsi r. 1460. V okolí se těžilo stříbro, za třicetileté války (r. 1647) vesničané utekli do lesů a zdržovali se tam několik let Velmi zachovalá lidová architektura, zejména roubené stavby čp. 24 a 22. - Č 52

 

Mini

 

06.09.2004
Dáda navrhnul tuto první PRACOVNÍ verzi trasy (teda rovnou je nutno říci, že jde o trasu moc dlouhou - ty číslíčka totiž nejsou minuty ale kilometry!!!, ale jako určité východisko k dalším úvahám je to dobré):
0,0 Začátek v blízkosti Zbirohu ve vesnici Jablečno s lidovou roubenou architekturou. Po modré značce vyrazíme západním směrem přes dva hřebínky po pěšince do Přísednice
0,5 Přísednice, minivesnička s rybníkovou návsí, obkroužená statečky rokycanského typu. Opustíme modrou a kolem rybníčku a chat podél nevýrazného Zbirožského potůčku po pěšince na jeho pravé straně západně
2,5 z ničeho nic vcházíme do kamenolomu Třebuška. Slušně pozdravíme překvapené dělníky a napjatě sledujeme zvukové signály : dva krátké tóny = výstraha, jeden krátký tóny = minuta do odstřelu, jeden dlouhý tón = konec odstřelu. Pokud se nic neděje, vrhneme se vlevo k drtičce a třídírně. Za ní je asfaltka, pokračujeme severně
3,0 Sýkorův mlýn, překročíme řadu zákazových cedulí a hrr rovně na sever po modré a po levé straně potůčku
3,5 zprava přes lávku se připojí modrá značka
4,0 chatová osada Papírna, asfaltka odbočuje vlevo do kopce, my po makadamu a po modré
4,5 Kozův mlýn a nad ním rybníček
4,7 odbočka k Peterské studánce, vpravo přes chatrný můstek východně do kopce
5,5 Peterská studánka. Napijeme se zázračné ozdravné vody z pramene svatého Petera a dáme si čelem vzad
6,3 jsme zase na modré a hrneme se vpravo, v původním směru, severně
6,5 Terezín, 320 m n.m., dříve Terezov, zaniklá sklárna na výrobu dutého skla. Roku 1836 ji zřídili držitelé a majitelé Lüssnerovi
8,0 Ostrovecký mlýn
9,0 Jankovský mlýn, krátce po asfaltu, pak makadam, nefunkční bazén, lesní cesta, stezka ...
11,0 vlevo se rozprostírá přírodní reservace Lípa, lesní celek na členitém území suti, balvanovitých svahů a skalních výchozů
11,5 Splav a Podmokelský mlýn, křížení silnice Podmokly - Broumy, pokračujeme stále po modré
12,5 Skryjská jezírka, paleontologická lokalita skryjsko - týřovického karbia. Průrva potoka v úzkém skalnatém údolí. Možná raději kolo na ramena
13,0 odpoutáme se od modré značky a pokračujeme různě kolem potoka, skrz pionýrský tábor, loukami, kolem chat
14,5 Šlapanice dřevěná lávka a panelový brod. Vpravo je odbočka k chatkovému táboru Šlapanice. My si však vybereme asfaltovou silničku, stoupající přímo, severně, do kopce
15,5 Skryje, jsme v centru ! Zde jest možno navštíviti paleontologické muzeum Joachima Barranda, které vzniklo v 50. letech 20. století v budově místní školy a kulturně se vzdělati obhlédnutím trojexpozice - paleontologické muzeum a památníku Joachima Barranda, geologické sbírky a Vesnici našich prababiček. Otevřeno od úterý do neděle 9 - 17 hodin. V samotném středu obce se nachází kostel archanděla Michaela. Kostel je sice ve Skryjích zmiňován již v pol. 14. století, ale dnešní stavba vznikla teprve roku 1713. Je to jednolodní barokní objekt se čtvercovým presbytářem. K místním památníkům minulosti patří i roubené stavby lidové architektury (čp. 7 a 13). Především pak usedlost čp. 4. Ta se vedle obytné části skládá i ze špýcharu a kolny. Za kostelem je možno okukovat památnou lípu malolistou, za školou si pinknout tenis na asfaltovém kurtu, nebo rovnou zachlastat v hospodě Šindler. Muzeum a harenda těsně sousedí. To je skvělé !
05.09.2004
Jannin synek, oddaný bojovník za práva gymplů namaloval výstižný obraz ZBIROH
(za povšimnutí stojí zejména tučný Cingr v kontrastu s hlady umírající Markétou)
01.09.2004
Plán na letošní podzimní akci i s přesným termínem uzrál již na jarní Americe. Výlet "Šakalí podzim" bude poprvé v historii doplněn účastí rodinných zvířátek (psů, koček, morčat, koní atd). Rozhodnutí nahradit líné, pohodlné a sklerotické gymply věrnými rodinnými šelmami se ukázalo jako velmi přínosné. Tabulky účasti na gymplích akcích se dostanou z trapně jednociferných počtů zpět na důstojné nezahanbující hodnoty, líní gymplové budou moci zůstat ve vyhřátých peřinách a zvířata se proběhnou.

Zpestřením akce pak bude slavnostní dekorování přítomných zvířátek čestnými plaketkami se jmény nezúčastněných spolužáků, v jejichž jménu to které zvíře statečně poťape Dádových 25 kilometrů. Janna již upozornila, že její čistokrevná bojovná Myš tak velkou vzdálenost ujde pouze na nosítkách, ta však Janna obětavě povláčí i s tlumokem plným posilujícího žrádla. Předpokládaná účast mého Beníka se stává víc a víc nejistou, věrný Beník rychle stárne a jeho dřívější nadšení z dlouhých výletů se dost rapidně mění ve statické čmuchání kolem paneláku.

Abychom jen nešlapali, bude výlet doplněn soutěží. Každý si připraví a dobře ukryjte cedulku se jménem líného a tedy nepřítomného spolužáka, kterému je jeho domácí zvířátko podobné nebo naopak velmi nepodobné. Žertovným úkolem nás ostatních pak bude hádat podle drobných náznaků kterého spolužáka zvíře zastupuje. Závěrem soutěže se cedulky zviditelní a kdo uhodne nejvíce spolužáků, bude si moci něco přát. Už nyní celkem lehce odhaduji nejčastější přání - alespoň kratičký odpočinek - nemilosrdný vytrvalec Dáda nás totiž požene ke vzdálenému cíli bez možnosti vydechnutí. Ale takový je princip gymplích srazů - přežijí jen ti nejzocelenější.

Připravujte se, akce se blíží!!! 13.listopadu je za dveřmi, listí již žloutne, sádrový odlitek gymplí nohy se rozpadá, mozkové buňky rychle degenerují!!!

Končím tuto úvodní úvahu lyricky - uvádím premierově Janninu (teda autor je Jannin laskavý manžel) tématickou ódu:
Každý se svou šelmou
půjdem rodnou prstí,
vrátíme se domů
všichni s novou srstí!

Mezitím se ozval Čenda s tímto remcem:

Nevim,co vas vedlo k tomu zvolit za misto ke schuzce Zbiroh,ale dnes jsem tam nahodou byl a krome prijemne hospody Lesanka,Pod hradem a U slunce tam nic neni a zamek ci hrad je zavreny.Byl obsazeny nasi armadou a nyní ho vlastni Gastro Zofin a pravdepodobne tam bude delat vyvarovnu pro celou CR.
Cenda
Na to mu Dáda správně zareagoval:
Ahoj Čendo,
Místo M pro srazy nevolíme podle takových podružných a pomíjivých věcí, jako že tam něco je, ale podle mnohem vyšších principů.
Nyní jsme např. zvolili místo M podle toho, aby body M a S (místo jarního srazu - Srbsko) byly středově souměrné podle bodu ležícího uprostřed spojnice Prahy a Plzně. To aby to bylo spravedlivé vůči Jannně, která se srazů pravidelně zúčastňuje. Až se budeš také aspoň někdy zúčastňovat, můžeme vzít v úvahu konstrukci bodu M třeba jako těžiště trojúhelníku, jehož jeden vrchol (pro začátek nějaký menší) bude ve Strakonicích, ostatní vrcholy pak pochopitelně stanovíme podle zásluh o věc gympllství).Určitě tentokrát přijeď. Domácí šelmu jistě někde seženeš. Měj se fajn.

Čau. Dáda

Obětavá Janna nabízí pomoc:
Na srazech si v podstatě vzájemně poskytujeme psychoterapii!!! Proto opravdu nezáleží kde!!! Šelmu Ti půjčím! jjjjj

Reakce Cingra:

 :-DDD a to Cenda netuší, že kolem mostů-nemostů nic než mosty, a to  jeden dokonce jen uprostřed vodní plochy) není - mám pocit, že i ty hospody tam mají otevříno jen na 15 minut v pravé poledne!:-DDD

Já podotýkám:

No a to je na našich srazech právě to krásné a neopakovatelné -  scházet se pod památkama je jednoduchý, to umí každej, ale udělat sraz v úplný XXDELI a mít z toho OBROVSKÝ ZÁŽITKY a VELKOU RADOST - to JE UMĚNÍ!!!!!!